Sıkça Sorulan Sorular

sad DERSİ SEÇTİĞİM GRUBUN KAPANMASI DURUMUNDA NE YAPMALIYIM?

 

21-22 Şubat tarihlerinde ekle-sil işlemlerinin tamamlanmasıyla, kapanan gruplar nedeniyle açılan grupların numaraları ve derslik bilgilerinde değişiklikler söz konusu olabilir. Kapatılan gruptaki öğrenciler aynı gün ve kuşaktaki başka bir gruba aktarılırlar. Bu nedenle ders kayıtları bittikten sonra mutlaka güncel grup numaranızı USIS üzerinde kontrol ediniz.

 

 

Kapatılan grubun kuşağında aktarma yapılabilecek başka bir grup yoksa grup tamamen kapatılır. Bu gruba kaydolmuş öğrenciler kendi bölümlerine dilekçe ile başvurarak kapatılan gruptan kayıtlarını sildirmeli ve (varsa) programlarına uygun başka bir gün ve kuşaktaki bir gruba aktarılmayı talep etmelidirler.

 

smiley MDB DERSLERİNİN DERSLİK VE KUŞAK BİLGİLERİNİ NASIL ÖĞRENEBİLİRİM?
 

 

İlgili derslerin derslik ve kuşak bilgilerinin bulunduğu listeler en geç derslerin     başladığı ilk hafta içinde hem Modern Diller Bölümü Duyurular başlığı altında ilan edilir hem de Bölüm Başkanlığı panosuna asılır.

 

 

 

 

frown BAZI NEDENLERDEN ÖTÜRÜ SEÇMİŞ OLDUĞUM GRUPTA DERSE GİREMİYORUM. KAYITLI OLDUĞUM GRUPTAN FARKLI BİR GRUPTA DERSE DEVAM EDEBİLİR MİYİM?

 

Dersi hangi grupta seçtiyseniz, o grupta devam etmek zorundasınız. Hiçbir şekilde bir grupta kayıtlı iken, başka bir grupta derse devam edemez ya da sınavlara giremezsiniz.

 

 

wink DERSE DEVAM ZORUNLULUĞU VAR MIDIR?

 

Bu derste %70 devam zorunluluğu vardır. Ancak daha önce dersi alıp F0 haricinde bir not ile dersten kalmış (FF / FD / DD) olan öğrenciler yoklamadan muaftır. Resmi bir sağlık kuruluşundan alınan ya da özel kurumlardan alınıp YTU mediko ya da herhangi bir resmi kurumdan onaylatılan sağlık raporları, %30 mazeret (devamsızlık) hakkına dahildir, %70 devam zorunluluğundan düşülmezler. Devamsızlık hakkının üstüne artı olarak alınan sağlık raporları kabul edilmemektedir.

 

Toplam devamsızlık hakkı:

 

  • MDB1031 ve MDB1032 İleri İngilizce 1/2,
  • MDB1051 ve MDB1052 İngilizce 1/2,
  • Tüm Almanca dersleri için 14 saattir. 

 

  • MDB2051 Okuma ve Konuşma
  • MDB3032 İş Hayatı için İngilizce dersleri için 9 saattir.

 

Bu sınırları aşan öğrenciler devamsızlıktan (F0 ile) kalır. Tüm bölüm öğretim elemanlarımız yoklama almakla yükümlüdür, lütfen dersin öğretim elemanını devamsızlık / yoklama konusunda rahatsız etmeyiniz.

 

Ayrıca, bir önceki soruyla ilişkili olarak; tüm öğrencilerimizin USIS'deki haftalık ders programı bölümünden güncel olarak kayıtlı oldukları grup numarasını ve "www.ybd.yildiz.edu.tr" adresinden de kayıtlı oldukları grubun derslik bilgisini kontrol etmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde, başka grupta derse devam etmiş olsalar dahi devamsızlıktan kalmış sayılırlar.

 

İlk haftadan itibaren dersler başlar ve yoklama alınır.

 

Durumu iyi olan öğrencilere derse katılmama gibi bir hak verilemez, tüm öğrencilerin seviyeleri ne olursa olsun derse devam zorunluluğu vardır.

 

İngilizce dersinizin olduğu gün ve kuşakta herhangi başka bir dersin sınavı ile çakışma yaşamanız, yine %30 mazeret hakkınıza dahil edilir.

 

 

 

blush KENDİ BÖLÜMÜMÜN SINAV HAFTASINDA MDB DERSLERİ İPTAL OLUR MU? 

 

 

Hayır, iptal olmaz. İngilizce dersiniz kendi bölümünüzün sınav haftasından bağımsızdır ve haftalık planda belirtildiği gibi o hafta da ders işlenir.

 

 

indecision KENDİ BÖLÜMÜMÜN HERHANGİ BİR DERSİ İLE BİR MDB DERSİMİN VİZE YA DA FİNAL SINAVININ ÇAKIŞMASI DURUMUNDA NE YAPMALIYIM?

 

Böyle bir durumda Servis derslerinin önceliği vardır. Dolayısı ile diğer dersiniz için bölümünüze mazeret dilekçesi vermeniz ya da yine diğer dersin öğretim elemanı ile görüşerek alternatif bir sınav tarihi belirlemelisiniz. Bölümünüze vereceğiniz hazır matbu mazeret dilekçesini MDB Sekreterliğine gelerek temin edip, imzalatmayı unutmayınız.

 

 

frown MDB DERSİMİN HERHANGİ BİR VİZESİNİ KAÇIRMAM HALİNDE NE YAPMALIYIM?

 

Kendi bölümünüze 3 iş günü içersinde mazeretinizi bildiren bir dilekçeyi (ya da varsa en az 3 günlük sağlık raporunuzu) teslim etmelisiniz. Eğer bölümünüz mazeretinizi kabul ederse, Modern Diller Bölüm Başkanlığına giremediğiniz sınavın mazeret sınavına alınmanıza dair bir üst yazı gönderir. Başkanlığımız sizi ilgili mazeret sınav listesine ekler. Mazeret sınavları genelde ilgili dönemin son haftası yapılır, ancak nihai tarih, gün, saat ve sınav salonu bilgileri içeren sınav takvimi "www.ybdyildiz.edu.tr" adresinde MDB Duyurular başlığı altında ilan edilir.

 

 

crying FİNAL SINAVINA GİREMEDİM. NE YAPABİLİRİM?

 

Final Sınavının mazereti yapılmamaktadır. Ancak, dönem içi not ortalamanız FF - DC aralığında ise Bütünleme Sınavına girebilirsiniz. 

 

 

angel FİNAL NOTUMU NASIL ÖĞRENEBİLİRİM?

     

Final notlarınız açıklanmamaktadır.

 

 

crying DÖNEM SONU BAŞARI NOTUM BEKLEDİĞİMDEN DÜŞÜK GELDİ. NE YAPABİLİRİM?

     

Dönem sonu başarı notunuzun açıklandığı günü takip eden 5 (beş) iş günü içerisinde saat 16:00’ya kadar “final sınav kağıdınızda maddi hata olup olmadığının incelenmesini” belirttiğiniz bir dilekçe ile Modern Diller Bölüm Başkanlığı’na başvurmanız gerekmektedir.

 

 

angel MDB DERSİMİN İÇERİĞİ HAKKINDA YA DA SINAVLARI İÇİN YARDIM ALABİLECEĞİM HERHANGİ BAŞKA BİR KAYNAK VAR MIDIR?

 

Derslerin içeriği, haftalık planı, not aralıkları vb. ders kitaplarının ilk sayfalarında verilmiştir. Ayrıca, derslere dair tüm bilgilendirmeler, güncellemeler, cevap anahtarları ile beraber ekstra yardımcı çalışma notları ve alıştırmaları, konu anlatımlı videolar ve dinleme parçaları, sınav içerikleri, sınavlara yönelik tekrar çalışmaları vb. "www.ybdyildiz.edu.tr" adresinde, sayfanın sağ üst köşesindeki "Öğrenci" sekmesi altında bulunan ilgili ders kod başlıkları altında dönem boyunca sürekli güncellenerek yayınlanmaktadır. 

 

 

angel NOT YÜKSELTMEK İÇİN TOEFL, IELTS, vb.  BELGELERİYLE BERABER DİLEKÇE VEREBİLİR MİYİM?

     

Hayır, Not yükseltmek için dersi tekrar almanız gerekmektedir. Son aldığınız not geçerlidir.